Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

Poradnik Klienta

Zatrudnienie cudzoziemców (m.in. Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów, Rosjan, Mołdawian) w Niemczech. Delegowanie pracowników spoza Unii do aktywności w własnym kraju Unii Europejskiej. Polscy pracodawcy mają nadzieję kierowania do lektury za granicą naszych pracowników jak również obywateli innych państw trzecich niebędących członkami Unii Europejskiej.

Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

Z racji na zajęcie polskim rynkiem pracy obywateli Ukrainy, wtedy oni są najczęściej wysyłanymi do lektury za granicą cudzoziemcami przez polskich pracodawców.

Kierowanie jest doskonałą formą wysłania pracownika do obcego kraju w sensu czasowego wykonywania praktyki w niniejszym regionie. Należy przy tym myśleć, iż w całkowitym stanie w którym pracownik spełnia osobistą karierę za granicą obowiązują stawki płacy według niemieckich przepisów (Mindestlohn) a minimalna cena od 1 stycznia 2019 roku ma 9,19 euro za godzinę pracy brutto dla pracownika delegowanego, przy czym w wielu dziedzinach obowiązują wyższe kwoty płacy minimalnej np. w sferze budowlanej. Aby oddelegować cudzoziemca ze wschodu do aktywności w Niemczech, konieczne jest zdobycie wizy Vander Elst. Stanowi zatem wiza organizowana przez Ambasadę Niemiec w Warszawie. Traktat o działaniu Unii Europejskiej (TFUE) określa zasadę swobody oferowania usług obejmującą prawo przedsiębiorstwa do produkcji swoich pomocy w obcym państwie członkowski Unii Europejskiej. Przedsiębiorca na tej zasadzie może tymczasowo delegować swoich ludzi bez wymogów uzyskiwania dla nich oddzielnie pozwoleń na pracę co miałoby miejsce gdyby pracownik samodzielnie chciał uzyskać zatrudnienie dokładnie w niemczech bez udziału Polskiego pracodawcy. Kraje członkowskie UE wprowadzają wewnętrzne przepisy, które wpływają warunki i treści na jakich pracodawcy innych krajów UE mogą kierować swoich ludzi do aktywności w ich kraju.

Niemiecka wiza Vander Elst wydawana stanowi w końcu tymczasowego oferowania pomocy w Niemczech pracownika, którego do aktywności w Niemczech deleguje Polski pracodawca.

Samo uzyskanie wizy ogranicza się ze wykonaniem kilku wymagań:

Obcokrajowiec musi liczyć zawartą umowę o pracę lub zejście z Polskim pracodawcą, w układzie z tym pragnie istnieć ubezpieczony i tworzyć minimum od miesiąca u pracodawcy, który decyduje delegować pracownika do aktywności w Niemczech. Musi w układzie z obecnym legalnie leżeć na terenie Polski, mieć uprawnienie na rzecz. Potrzebny jest materiał wydawany przez Nasz ZUS – zaświadczenie A1 poświadczające, że pracownik podlega Polskiemu ustawodawstwu w dziale zabezpieczenia społecznego i co istotne aby wystąpić po te listy konieczne jest wcześniejsze udokumentowane zameldowanie w Polsce oraz uzyskanie Polskiego Certyfikatu Rezydencji Podatkowej, który decyduje kraj w którym pracownik rozlicza się z osiąganych dochodów.

Uzyskanie całych tych materiałów trwa kilka tygodni a w sukcesu braku konieczności uzupełniania braków dla uzyskania któregoś z potrzebnych dokumentów może złapać się w ok. 4 tygodniach od momentu zatrudnienia zatrudnionego w Polsce. Ten sezon jest ponad niezbędny aby udowodnić, że książka w Niemczech nie jest oryginalnym celem zatrudnienia pracownika i od razu po zatrudnieniu nie może on zostać legalnie wysłany za granicę. Pracownik człowiek jest na zwykłe w Polsce a jego funkcja za granicą ma charakter jedynie tymczasowy a w ramach swojej akcji w Polsce został wyznaczony do prowadzenia swoich obowiązków na terenie Niemiec okazjonalnie np. przez 3 miesiące. Wniosek o danie wizy Vander Elst należy po wcześniejszym zarejestrowaniu się online złożyć w Ambasadzie Niemiec w Stolicy wraz z opłatą 75 euro (równowartość w jasnych polskich). Agencja Work Holding za uwagę przy kompletowaniu i tworzeniu wniosku otrzymuje od pracodawcy dodatkową stawkę za usługę w wysokości 250 zł netto za jakiegoś pracownika.

Organizacja Pracy Tymczasowej Work Holding, umożliwia Polskim pracodawcom usługa we całych formach i skuteczne delegowanie swoich ludzi do Czynności w Niemczech. Nasza usługę jest kompleksowa – od pewnej i dużej rekrutacji gości z końców takich jak Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja czy Nasza poprzez konsultacje prawne i porada w załatwieniu wszystkich potrzebnych w procesie delegowania pracowników materiałów i wizy Vander Elst, aż po rozliczanie kadrowo księgowe.

Do sądu należy dołączyć: dwa projekty w języku niemieckim, aktualne fotografie biometryczne, paszport, udokumentowanie pobytu i sztuki u pracodawcy, umowa pracodawcy z marką z pozostałego państwa UE, zaświadczenie od firmy oferującej usługi oraz dokument A1 oraz kartę EKUZ.

Pracodawca delegujący pracowników musi jeszcze zgłosić ten fakt w niemczech w innych pracach w współzależności od wielu czynników, które sam mogą wymagać poszczególnego zgłoszenia:

Zollamt – Niemiecki Urząd Celny, na internetowym portalu zgłoszeniowym należy zgłosić delegowanych pracowników wielu dziedzin.

SOKA-Bau – Zgłaszamy pracowników branży budowlanej (oraz dotyczy elektryków). Niemiecka kasa urlopowa do której należy także odprowadzać składkę na odpoczynek.

Finanzamt – Niemiecki Urząd Skarbowy, BG-Bau – ubezpieczyciel wypadkowy branży budowlanych, Deutsche Rentenversicherung – Ubezpieczenia Społeczne, Urząd meldunkowy (pracownicy biorący w niemczech ponad 3 miesiące podlegają meldunkowi)

Pracownik wysyłany do aktywności w Niemczech podlega przepisom w zakresie płacy minimalnej według niemieckich przepisów Mindestlohn. Płaca minimalna dzieli się w współzależności od części i np. ogólna wartość to przynajmniej 9,19 euro brutto za godzinę pracy ale dla branży budowlanej wtedy w współzależności od kwalifikacji minimum 12,20 euro brutto za godzinę pracy. Niemieckie urzędy jak jeszcze same firmy do aktywności w jakich zatrudnieni są delegowani przykładają ogromną wagę do oceny czy pracownicy otrzymują płacę zgodną z niemieckimi przepisami. Na bieżąco badane są płatności wynagrodzenia, listy płac, godziny pracy a nawet polskie deklaracje podatkowe pracowników. Pewną ilość wypłaty dla pracownika można wypłacić lecz w budowie ryczałtu czy diety lub w sposób niepodlegającą opodatkowaniu.

Mimo zatrudnienia pracownika przez Naszą spółkę, pracownikowi delegowanemu przysługuje gwarancja warunków akcji i płacy minimalnej według przepisów kraju do którego został delegowany, czyli tutaj Niemiec. Pracownikowi przysługuje także urlop w wymiarze pochodzącym z przepisów niemieckich.

Zachęcamy do pomocy oraz współpracy zainteresowanych przedsiębiorców i ponadto Niemieckie firmy zainteresowane pracownikami delegowanymi z Własnych spółek.

Źródło artykułu Praca dla Ukraińców w Niemczech

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments